Άλλοι εξωτερικοί χώροι

Στον εξωτερικό χώρο του σχολείου μας υπάρχουν :

Στο μπροστινό μέρος του σχολείου μας λειτουργεί παιδική χαρά για τα μικρότερα παιδιά καθώς και σκακιέρα.

ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ

ΣΚΑΚΙΕΡΑ

ΚΗΠΟΙ

Επίσης υπάρχουν μικροί κήποι με λουλούδια και κηπευτικά που για τη δημιουργία τους και τη φροντίδα τους  είναι υπεύθυνα τα παιδιά που φαίνεται πραγματικά να το διασκεδάζουν.

Αθλητικές εγκαταστάσεις

Σημείο αναφοράς του σχολείου μας είναι οι αθλητικές εγκαταστάσεις με κύριες το γήπεδο μπάσκετ και βόλεϊ,το γήπεδο ποδοσφαίρου 5Χ5 και τα 3 τραπέζια πιγκ-πογκ που οφείλουν την ύπαρξή τους στη συμμετοχή των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των γονέων.

ΓΗΠΕΔΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

ΓΗΠΕΔΟ 5 χ 5

ΓΗΠΕΔΟ ΒΟΛΕΫ

Βιβλιοθήκη

Η βιβλιοθήκη του σχολείου λειτουργεί πάνω από 10 χρόνια.Όμως δεν είχε γίνει ποτέ καταγραφή των βιβλίων και δεν υπήρχε οργανωμένος τρόπος δανεισμού. Σε αυτό το διάστημα λειτουργούσε ως δανειστική εντελώς ερασιτεχνικά.

Από το Σεπτέμβριο του 2014 γίνεται προσπάθεια για την καταγραφή των βιβλίων και για την απομάκρυνση των κατεστραμένων και των ακατάλληλων.Όταν ολοκληρωθεί και η καταγραφή των βιβλίων και οργανωθεί ο τρόπος δανεισμού, θα λειτουργεί σε εβδομαδιαία βάση.

Η όλη διαδικασία και το σύστημα οργάνωσης έγινε μετά από συνεργασία με τη βιβλιοθηκονόμο της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Παλαιού Ψυχικού , την οποία και ευχαριστούμε ιδιατέρως.

Η αίθουσα της βιβλιοθήκης βρίσκεται στο 1ο όροφο, από την  κεντρική σκάλα και λειτουργεί ως αίθουσα προβολών και συνεδριάσεων.

Υπεύθυνες βιβλιοθήκης: Μπριάκου Δώρα

Γεωργιάδου Ευτυχία

Εργαστήριο πληροφορικής

Γενικές πληροφορίες για το εργαστήριο πληροφορικής μας

Στο χώρο του σχολείου μας λειτουργεί αίθουσα πληροφορικής εξοπλισμένη με 11 σταθερούς σταθμούς εργασίας και 1 φορητό. Επιπλέον για τις ανάγκες των μαθημάτων διατίθονται περιφερειακές συσκευές, όπως εκτυπωτή και διαδραστικός πίνακας.